2016. január 1-jétől valamennyi áfa alanynak alkalmazni kell az időszaki elszámolású ügyletek (korábbi néven folyamatos teljesítésű ügyletek) új szabályait.
Ezeknek a szolgáltatásoknak az a közös jellemzője, hogy a szolgáltatás nem egyszeri, hanem folyamatosan ismétlődő. Az ilyen típusú tevékenységekre (pl. ingatlan bérbeadás, távfelügyelet, könyvelés, de tulajdonképpen minden olyan ügylet ide sorolható amikor a felek abban állapodnak meg, hogy meghatározott időszakonként számolnak el egymással) speciális számlázási szabályok vonatkoznak.
Azért kell figyelni, hogy a teljesítés időpontja helyesen legyen a számlán feltüntetve, mert az áfa-fizetési kötelezettség ebben az időpontban keletkezik.
A főszabály szerint a teljesítés időpontja az időszak utolsó napja.
A főszabályt az alábbi esetekben kell alkalmazni:
1. Az időszak utolsó napján állítják ki a számlát és ekkor készpénzben kiegyenlítésre is kerül.
Például egy vállalkozó minden nap megsétáltat néhány kutyát. A gazdikkal havi elszámolásban állapodnak meg. A vállalkozó minden hónap utolsó napján felkeresi a kutyatulajdonosokat, benyújtja a számláját, amit neki ott a helyszínen készpénzben ki is fizetnek. Ekkor a számlára a teljesítés időpontjaként a hónap utolsó napja kerül.
2. Szintén az időszak utolsó napja a teljesítés időpontja, ha a fizetés korábban történik, a számla kiállítására viszont csak az időszakot követően kerül sor.
3. A számlakiállítás megtörténik az időszak vége előtt, a fizetési határidő az időszak utolsó napja.
Én, könyvelőként, ezt alkalmaztam eddig és ezután is így fogok eljárni. Például az első negyedévi számlámat március 23-án állítom ki, fizetési határidőnek március 31-ét jelölök meg. Ekkor a teljesítés időpontja is március 31-e lesz. Én befizetem az áfát április 20-áig, a vállalkozások pedig szintén már az első negyedévben le tudják azt vonni.
Kivételek:
1. A teljesítés időpontja a számla kiállításának a dátuma, ha mind a számla kelte, mind a fizetési határidő megelőzi az elszámolási időszak utolsó napját. Például adott egy vállalkozó, amely egy nagyobb cégnél rendszergazdai tevékenységet lát el. Hetente kétszer személyesen is megjelenik, egyébként telefonon bármikor hívható. A márciusi számláját az alábbiak szerint számlázza: számla kelte március 10., fizetési határidő március 18. Ebben az esetben a teljesítés időpontja március 10-e, ekkor keletkezik neki áfa fizetési kötelezettsége. Ezt az adót a márciusi (havi áfa bevallóként) vagy az első negyedévi (negyedéves áfa bevallóként) bevallásában kell szerepeltetnie.
2. Amennyiben a fizetés az elszámolási időszak utolsó napja után esedékes, úgy a teljesítés időpontja a fizetési határidő, legkésőbb az időszak utolsó napját követő 60. nap. Például, ha az előbbi rendszergazda a márciusi számláját március 10-én állítja ki, azzal, hogy a fizetési határidő április 10, úgy az ügylet teljesítési időpontja április 10-e lesz. Ha viszont a fizetési határidő május 31 – ami nem túl életszerű, de csak a példa kedvéért, – ami már túl van az időszak utolsó napját (március 31.) követő 60. napon, akkor a teljesítés időpontja május 30. lesz, ennek kell a számlára kerülnie.
Fontos még, hogy ezeket a szabályokat akkor kell alkalmazni, ha mind az elszámolási időszak teljes egészében, mind a fizetési határidő már 2016-ra esik.