2025. január 1-jétől hatályos az adózás rendjéről szóló törvény azon passzusa, amely lehetővé teszi az adóhivatal részére ún. adategyeztetési eljárás kezdeményezését. Mint köztudomású, a gazdálkodó szervezetektől rengeteg adat érkezik az adóhatósághoz, ezeket folyamatosan elemzik és az esetleges ellentmondásokra hívják fel a figyelmet a fenti eljárás keretében.
Mint minden hivatalos megkeresés, ez is elektronikusan érkezik, amelyre 15 napon belül kell válaszolni, ellenkező esetben 300 ezer Ft-os bírságot kockáztat a vállalkozás.
Az elemzés során a beérkező online számla adatokat vetik össze az áfabevallások M lapjain található értékekkel.
(Azt elemzik tehát, hogy az egyik vállalkozás által kibocsátott számlákon szereplő fizetendő áfa adatok megfeleltethetők-e a másik vállalkozás által az M lapon feltüntetett, levonásba helyezett áfával.)
Az M lapokon történő adatszolgáltatás 2013-ban debütált, először még csak a 2 millió Ft-nál nagyobb áfa-tartalmú számlák feltüntetésével. Az értékhatár fokozatosan csökkent, 2020. július 1-től pedig már minden olyan befogadott számlát szerepeltetni kell a belföldi összesítő jelentésben, amelyre a vállalkozás adólevonást alapoz. Sokáig ez az adatszolgáltatás ezer Ft-ban történt, idén január 1-től pedig már forintban kell feltüntetni az adatokat, ezzel is azt biztosítva, hogy minél pontosabb adatok kerüljenek a rendszerbe.
Az adategyeztetési eljárás lehetővé teszi az adózók számára az esetleges hibák javítását. Az adóhivatal nem titkolt célja egyrészt az, hogy minél pontosabb adatok álljanak rendelkezésére, másrészt a különböző szabálytalanságok és csalások kiszűrése.
A kibocsátott számláknak az online rendszerbe történő eljuttatása a vállalkozások feladata, történjen az akár manuálisan, akár automatikusan.
A belföldi összesítő jelentések (M lapok) helyes kitöltése pedig a könyvelők felelőssége. Annyi mindenre oda kell figyelni a kitöltésnél, hogy véleményem szerint ma már csak szoftveres megoldással biztosítható az, hogy minél kevesebb hiba kerüljön a nyomtatványba.
Ahhoz, hogy a nav adatelemzésénél ne akadjon fenn a vállalkozás, elengedhetetlen, hogy az áfa-bevalláson
- hibátlanul legyen feltüntetve a befogadott számlák sorszáma, a teljesítés időpontja, az adóalap és az áfa összeg,
- az előleg és végszámlák helyesen legyenek kezelve,
- a számlakorrekciók kimutatása megfelelő legyen,
- a partner adószáma hibátlan legyen. (Csoportos áfa-alanyoknál a csoportos adószám jelölését várja ez az adóhatóság.)
Gondos odafigyelés ellenére is előfordulhatnak tévedések, amennyiben erre a NAV hívja fel a figyelmünket, fontos, hogy időben reagáljunk és korrigáljuk a hibát. Így talán mind a további ellenőrzést, mind a bírság kiszabását megelőzhetjük.