Kockázatos minősítést akkor kap az adózó, ha az alábbi feltételek valamelyike fennáll:
- szerepel a nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózók közzétételi listáján,
- szerepel a nagy összegű adótartozással rendelkező adózók listáján,
- szerepel a be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztató adózók közzétételi listáján,
- egy éven belül az adó- vagy vámhatóság ismételt üzletlezárás intézkedést alkalmazott vele szemben.
(Nagy összegnek nem magánszemély esetén a 100 millió forintot elérő összeg minősül.)
A megbízható adózókat megillető kedvezmények után nézzük meg, hogy milyen hátrányos megkülönböztetéssel kell szembesülniük azoknak, akik kockázatos minősítést kaptak:
1. Az adókülönbözet után felszámított késedelmi pótlék mértéke naponta a jegybanki alapkamat ötszörösének 365-öd része.
Általános szabályok szerint a késedelmi pótlék mértéke a jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része minden naptári nap után.
Továbbá a kockázatos adózóknak nincs lehetőségük a késedelmi pótlék méltányosságból történő csökkentésére.
2. Adóbírság és mulasztási birság kiszabása nem mellőzhető. A bírság minimuma az általános szabályok szerint kiszabható bírság felső határának 50 %-a.
3. A kiszabható mulasztási bírság felső határa az általános szabályok szerint kiszabható mulasztási bírság felső határának 150 százaléka, ami 750 000 Ft-nak felel meg.
4. A visszaigényelt áfa kiutalási határideje 75 nap. Nekik nincs lehetőségük arra, hogy 30 ill. – 1 millió forint felett – 45 napon belül visszakapják a visszaigényelt adót.
5. Az ellenőrzési határidők 60 nappal meghosszabbodnak.
A kockázatos adózói minősítés 1 évig fennáll. Amennyiben az adózó szerepel a nagy összegű adóhiánnyal vagy nagy összegű adótartozással rendelkező adósok listáján és adótartozását, a kapcsolódó bírságokkal és pótlékokkal együtt rendezi, hamarabb is szabadulhat a minősítés alól. (Be nem jelentett alkalmazott ill. üzletlezárás miatt „büntetésben” lévőknek erre nincs lehetőségük, ők egy évig mindenképpen maradnak.)