A kisvállalati adó előnyeiről nagyon sokat lehet olvasni, én is többször írtam már arról, hogyan lehet a kiva segítségével az adóbefizetést optimalizálni. Van azonban néhány dolog, amire oda kell figyelni, annak érdekében, hogy ne keletkezzen plusz adóbefizetési kötelezettség. Az egyik ilyen a készpénzállomány december 31-i értéke.
Számos előnye mellett a kisvállalati adó bünteti, ha túl magas a házi pénztár értéke. Ezt azonban csak a mérleg fordulónapon kell vizsgálni, ami minden esetben december 31. (Kivások nem választhatnak eltérő üzleti évet.)
Nézzük is, hogy mely esetekben kell plusz adót fizetni azaz, mikor növeli (vagy csökkenti) a kiva alapját a pénztár értéke és mekkora összeggel.
A törvény szerint a kisvállalati adóalap megállapításakor
- növelő tételként kell figyelembe venni a pénztár értékének tárgyévi növekedését, de legfeljebb a mérlegben kimutatott értéknek a mentesített értéket meghaladó részét,
- csökkentő tételként kell kimutatni a pénztár értékének csökkentését, de legfeljebb a pénztár előző évi mérlegben kimutatott értékének a mentesített értéket meghaladó részét.
Az éves kiva számítása során egyrészt meg kell vizsgálni, hogy, hogyan változott a készpénz állomány záró értéke a nyitóhoz képest, másrészt ki kell számolni, hogy mekkora az adott évben a pénztár mentesített értéke.
A mentesített érték meghatározása során három sarokszámot tudunk alapul venni, ebből a háromból kell kiválasztani értelemszerűen a legmagasabb értéket. Ez a három összeg a tárgyévi összes bevétel 5 %-a, de legalább 1 millió Ft illetve az adóalanyiság első évének nyitó mérlegében kimutatott pénztár érték.
Ez alapján négy eset fordulhat elő:
- Nőtt a pénztár értéke, de a december 31-i záró érték nem érte el a mentesített érték összegét. Ekkor nincs korrekciós kötelezettség, a növekmény után nem kell plusz adót fizetni.
- Nőtt a pénztár értéke és meg is haladta a mentesített értéket. Ekkor a mentesített érték fölötti érték kiva alapot növelő tétel lesz, 10 % plusz adót kell utána fizetni.
- Csökkent a pénztár értéke, az elmozdulás az előző évi mentesített értéken belül történt. Ekkor nincs korrekciós lehetőség, a csökkenést nem lehet adólalap csökkentő tételként figyelembe venni.
- Csökkent a pénztár értéke, mégpedig az előző évben kimutatott mentesített összeg alá. Ebben az esetben lehetőség van a kiva alapját csökkenteni, de legfeljebb akkora összeggel, amennyivel előző évben megnöveltük azt.
Nézzük meg ezeket az eseteket egy-egy egyszerű példán keresztül. A tárgyévi mentesített érték legyen 1,5 millió Ft, az előző évi mentesített érték pedig 1,2 millió Ft.
- A pénztár tárgyévi nyitó értéke 900 ezer Ft volt, záró értéke 1,1 millió Ft. A készpénz állomány záró értéke nőtt a nyitóhoz képest, de mivel a mentesített értéket (1,5 millió Ft) nem érte el, nincs korrekciós kötelezettség.
- A pénztár tárgyévi nyitó értéke 900 ezer Ft volt, záró értéke 1,6 millió Ft. A készpénz állomány záró értéke nőtt a nyitóhoz képest, és a mentesített értéket (1,5 millió Ft) is meghaladta 100 ezer Ft-tal. Ezzel a 100 ezer Ft-tal növelni kell a kiva alapját, ami 10 ezer Ft plusz adót jelent.
- A pénztár tárgyévi nyitó értéke 900 ezer Ft volt, záró értéke 750 ezer Ft. A készpénz állomány záró értéke csökkent a nyitóhoz képest, de mivel az előző évi mentesített értéken belül történt az elmozdulás, nincs lehetőség az adóalapot csökkenteni.
- A pénztár tárgyévi nyitó értéke 1,3 millió Ft volt, záró értéke 1,1 millió Ft. A készpénz állomány záró értéke 200 ezer Ft-tal csökkent a nyitóhoz képest. Az előző évi mentesített összeghez képest (1,2 millió Ft) azonban csak 100 ezer Ft a csökkenés, így ezzel a 100 ezer Ft-tal lehet csökkenteni az adóalapot.
A 4. eset megértéséhez nézzünk még egy példát a következő számokkal. A tárgyévi mentesített érték legyen 1,5 millió Ft, az előző évi mentesített érték pedig 1,8 millió Ft. A pénztár nyitó értéke 1,9 millió Ft, záró értéke pedig 1,7 millió Ft. Látható, hogy a záró érték a (1,7 millió Ft) a mentesített érték (1,5 millió Ft) fölött van, azonban január 1-jéhez képest csökkent a készpénz állomány. Az előző évben azonban csak 100 ezer Ft volt az adóalap-korrekció így most is csak 100 ezer Ft-tal lehet csökkenteni a kiva alapját, annak ellenére, hogy a csökkenés mértéke 200 ezer Ft volt.
Sokáig bizonytalanságot okozott, hogyan kell értelmezni az adóalanyiság első évének nyitó mérlegében kimutatott pénztár értékét azoknál az adózóknál, akik alapításuk óta kiva alanyok. Mostanra már kialakult az álláspont, miszerint ez az ő esetükben nem értelmezhető. Így ezek az adózók, a pénztár mentesített keretösszegének kiszámításakor az összes bevételük 5 %-át, de legalább 1 millió Ft-ot, azaz három helyett csak két értéket vehetnek alapul.