Idén (2024.) nyáron módousultak a munkaerőpiacra lépők szochokedvezményének szabályai.
Csak emlékeztetőül, munkaerőpiacra lépő magánszemély: az a munkavállaló, aki a kedvezményezett foglalkoztatás kezdő hónapját megelőző 275 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkezett a Tbj. szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonnyal. (RÉGI SZABÁLY)
Ez a fogalmi meghatározás változott 2024. augusztus 1-jén úgy, hogy nem a megelőző 275, hanem 365 napot kell vizsgálni. (ÚJ SZABÁLY)
Változott a kedvezményes időszak is
2024. július 31-ig megtörtént bejelentés esetén a kedvezmény a foglalkoztatás első két évében a bruttó bér, de legfeljebb a minimálbér után számított szocho összege, a harmadik évben pedig 50 % szochokedvezmény jár.
2024. augusztus 1-től a foglalkoztatás első évében a bruttó bér, de legfeljebb a minimálbér után számított szocho összege, az azt követő 6 hónapban pedig 50 % szochokedvezmény jár.
A módosítás másik eleme tehát az, hogy lerövidült a kedvezményes időszak hossza.
Mint ahogy hangsúlyoztam, az új szabályt a július 31-ét követő bejelentésekre kell alkalmazni. Tehát, ha egy munkaerőpiacra lépő munkavállalót 2024. július 15-i kezdéssel jelentett be a munkáltatója, utána még 2,5 évig lehet a szochokedvezményt érvényesíteni, ha megfelel a feltételeknek.
Ha az alkalmazott megfelel a feltételeknek, arról továbbra is a NAV küld igazolást és a kedvezmény mindig egész hónapra érvényesíthető, ebben nincs változás.
A gyakorlatban a kedvezmény korábban munkanélküli személyek, pályakezdők, gyermekgondozásból visszatérő szülők kapcsán érvényesíthető. Abban sincs változás, hogy a gyermek gondozásából visszatérő szülők esetén a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének az a nap számít, amikor a munkáltatójánál ismét munkába áll.
A 3 vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők utáni adókedvezményben szintén nincs változás.
Érdekesség, hogy a módosítás nem érinti a KIVA szerint adózókat. Ott a kisvállalati adókedvezmény továbbra is 2,5 évig vehető igénybe.