Fizetési kedvezmény

Szabályosan működő, gondosan vezetett vállalkozások esetén is előfordulhatnak átmeneti fizetési nehézségek. Amennyiben ezek a finanszírozási problémák az adófizetési kötelezettséget is érintik, a fizetési kedvezmény iránti kérelem benyújtása lehet a megoldás.

  1. A fizetési kedvezmény vagy fizetési könnyítés lehet fizetési halasztás vagy részletfizetés.
  2. A nav akkor engedélyezi, ha a fizetési nehézség
     az adózónak nem róható fel vagy  
    a kérelmező úgy járt el, ahogy az tőle elvárható. (Tipikus példa erre, amikor úgy kell a vállalkozásnak befizetnie az áfát, hogy ő még nem kapta meg a kibocsátott számlája ellenértékét. Ha ez rendszeresen előfordul, megoldás lehet a pénzforgalmi áfa választása.)
  3. Természetes személyek esetében a felróhatóság figyelmen kívül hagyható, ha a magánszemély igazolja, hogy az adó egyösszegű vagy azonnali befizetése családi, vagyoni, jövedelmi vagy szociális körülményeire tekintettel súlyos megterhelés jelent.
  4. Nem engedélyezhető fizetési kedvezmény
    természetes személyek/magánszemélyek jövedelemadó előlegére és a levont jövedelemadóra,
    beszedett adóra,
    kifizető által levont járulékra,
    csoportos adóalanyok számára. (Itt fontos megjegyezni, hogy a tagok kérhetnek fizetési kedvezményt. Pl. az a vállalkozás, amelyik egy tao csoport tagja, kérhet az áfára részletfizetést vagy halasztást)
  5. Az adóhatóság a kedvezményt feltételhez kötheti és erre a kiadott határozatban fel is hívja az adózók figyelmét. A legfontosabb, hogy az esedékes részleteket határidőben meg kell fizetni, de nagyon gyakran előírnak olyan feltételeket, hogy a vállalkozónak az adókötelezettségek további felhalmozódását is kerülnie kell. (Nem elegendő tehát a részleteket pontosan és határidőben fizetni, a folyamatos működés során keletkezett további adótartozásokat is határidőben rendezni kell.)
  6. A kérelmet a nav által rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani. (Nem elegendő tehát egy szabadon megfogalmazott levél.) Ezen a nyomtatványon rendkívül sok adatot kell megadni, ezek alapján mérlegeli az adóhatóság a fizetési könnyítés engedélyezését. Lényeges, hogy csak akkor adja meg az engedélyt, ha a problémát átmenetinek minősíti, ha úgy ítéli meg, hogy ez a kedvezmény segít a kérelmezőnek megoldani a fizetési nehézségeit. Amennyiben az adótartozás felhalmozódása, már olyan mértékű, aminek rendezésére nincs esély, a NAV a kérelmet elutasítja.)
  7. Megbízható adózók a kérelem benyújtásakor sürgősségi kérelmet is előterjeszthetnek. Ekkor az ügyintézési határidő 15 nap.
  8. A fizetési könnyítés pótlékköteles. Ez alól az automatikus fizetési kedvezmény jelent kivételt.
    A kérelmet elbíráló határozat véglegessé válásáig késedelmi pótlékot kell fizetni. Ha a fizetési könnyítést engedélyezik, az elsőfokú határozat keltének a napjáig kell késedelmi pótlékot fizetni. (A késedelmi pótlék mértéke a jegybanki alapkamat plusz 5 %)
    A továbbiakban a fizetési könnyítés időtartamára a jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű pótlékot kell fizetni, mégpedig a teljes időszakra a kérelem benyújtásakor érvényes jegybanki alapkamatot kell alapul venni.

Vágner Emília

Könyvelő, adótanácsadó