Köztudott, hogy az előleg átvételének napján számlát kell kiállítanunk és a kapott előleg áfa-tartalmával, mint fizetendő adóval kell számolnunk. Ezzel a legtöbb vállalkozó tisztában van, különösen azok, akik tevékenységükből adódóan gyakran kérnek megrendelőiktől előleget.
Korábban nem is volt ezzel semmi probléma, 2015. január 1-jével viszont ezzel kapcsolatban bekerült az áfa törvénybe egy kis csavar. Ettől az időponttól kezdődően ugyanis nemcsak a pénzt, hanem bármely formában juttatott vagyoni előnyt előlegnek kell tekinteni és e vagyoni előny megszerzésekor az áfát meg kell fizetni.
Az előleg az esetek többségében vagy készpénzben kerül átadásra vagy a cég bankszámlájára utalják. Előfordulhat azonban, hogy például két vállalkozás abban állapodik meg, hogy egymásnak szolgáltatnak és az ellenértéket kompenzálják egymással. A két teljesítés ritkán esik egy időpontra, ezért amelyik előbb szolgáltat, az vagyoni előnyhöz juttatja a másik felet.
A szolgáltatást nyújtó fél kiállítja számláját az általa teljesített ügyletről. (Mert ugye számlát akkor is kell kiállítani, ha már előre tudjuk, hogy pénzmozgás nem fog történni!!!) Ekkor az a vállalkozás, amelyik még nem teljesített, átveszi a számlát, elszámolja a költséget, ha jogosult rá, levonja az áfát. Ugyanebben az időpontban, ugyanolyan összegben kiállít egy előlegszámlát, melynek áfatartalmát, mint fizetendő adót állapítja meg. Majd, ha ő is teljesített, végszámlát állít ki.
Látható, hogy a folyamat nem kevés adminisztrációval jár. Mindez elkerülhető, ha a felek olyan szerződéseket kötnek, amelyekben kompenzációról nem állapodnak meg. Egyszerűen megkötik a szerződést, elvégzik a munkát, számláznak majd a pénzügyi teljesítéskor az amelyik kevesebb összegről állított ki számlát, a különbözetet rendezi.
További hasznos adótanácsokért keressen fel bennünket!